کشت هیدروپونیک

«کاهش بیش از 99 درصدی در مصرف آب کشاورزی – راهکاری اساسی جهت رفع معضل علوفۀ دام»

محققان کشورمان توانسته اند با بهره گیری از تکنولوژیهای نو و روشهای خلاقانه، معضل تهیه خوراک تازۀ دام با کمترین میزان استفاده از نهاده ها؛ به صورت کاملا ارگانیک، سازگار با طبیعت و دائمی برطرف کنند.

با توجه به معضل خشکسالی در ایران و حجم پایین میزان تولید علوفه به روش سنتی یا مرتعی و به منظور کمک به جلوگیری از افزایش قیمت نهاده های تولیدی دام که در ‌‌نهایت منجر به افزایش قیمت محصول نهایی (شیر، گوشت و...) می شود، شرکت مدیتک با بهره گیری از تکنولوژیهای نو و روشهای خلاقانه، توانسته است راه حل مناسبی برای معضل تهیه خوراک تازه دام با کمترین میزان استفاده از نهاده ها، به صورت کاملا ارگانیک، سازگار با طبیعت و دائمی ارائه دهد.

مهندس هاشمیان، طراح و تولید کنندۀ این سامانه گفت:

این سیستم بر پایۀ اصول کشت هیدروپونیک (آبکشت یا کشت بدون خاک) فعالیت می‌کند و به صورت پیش فرض توانایی تولید روزانه یک تن علوفه تازه، ارگانیک و غنی شده در 36 مترمربع را دارد. این مقدار تولید برابر تولید 30 هکتار زمین زراعی مرغوب می باشد. با این تفاوت که این میزان تولید فقط در 7 روز میسر می شود. این میزان تولید توانایی تامین علوفه 50-55 راس گاو یا 250-300 راس گوسفند یا 100 راس اسب یا شتر در روز را دارد.

این گزارش می افزاید: به دلیل طراحی ویژه این سیستم، شرایط جوی یا جغرافیایی هیچگونه اثر منفی در کیفیت، کمیت و یا هزینه تولید این علوفه نداشته و همزمان قابلیت افزایش تولید بر اساس تعداد دام و بدون محدودیت مساحت و مکان را نیز دارد (تولید علوفۀ متغیر - Dynamic).

مهندس ساعدی، مدیر تحقیقات و توسعه بخش کشاورزی این شرکت افزود:

این سامانه به دلیل طراحی ویژۀ خود توانسته است مزایای شاخصی به شرح زیر را براحتی به ارمغان ‌آورد:

1- کاهش سطح زیر کشت (افزایش عملکرد در واحد سطح) به میزان 99/98%

2- کاهش مصرف آب به میزان %99/93

3- کاهش هزینه سرمایه گذاری به میزان %98/88

4- کاهش نیروی انسانی مورد نیاز به میزان %97/5 (جهت اشتغال زایی هدفمند)

5- کاهش هزینه های جاری به میزان %78/5

 

بر اساس این گزارش، طبق تحقیقات مستند صورت گرفته توسط مراجع و دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی، دامهایی که از این نوع علوفه تغذیه کنند علاوه بر افزایش چشمگیر درصد دوقلو و چندقلو زایی (که یکی از فاکتورهای اصلی در سوددهی دامپرور است)، افزایش 20 درصدی در کلیه تولیدات خود منجمله شیر، گوشت، پشم و... خواهند داشت. این محصول قابلیت بسیار خوبی جهت تغذیه ماهیان علفخوار را نیز دارد بگونه ای باعث افزایش تولید مثل، افزایش کیفیت گوشت ماهی، رشد سریعتر، افزایش سلامت ماهی و... خواهد شد که به دلایلی چون قابلیت هضم بالا (85-95%)، پروتئین بالا (25-32%)، حداقل 3200 کیلو کالری انرژی متابولیک و ویتامینهای

B1 , B2 , B3 , B6 , B12 , A , C , E , K می باشد.

 

مهندس ساعدی افزود:

علاوه بر موارد بالا، به دلیل در دسترس بودن همیشگی مواد تازه و غنی شده که بصورت ارگانیک تهیه شده‌اند، سلامت عمومی دامها افزایش چشمگیری خواهد داشت و در نتیجه، میزان استفاده از مواد دارویی و آنتی بیوتیک در دام کاهش می یابد. این امر علاوه بر کاهش هزینه‌ها باعث خوش خوراک‌تر شدن محصولات دام نیز می شود.

در صورت تمایل به افزایش کیفیت علوفه تولیدی، این سامانه قابلیت تغذیه علوفه با مواد غذایی ارگانیک را نیز دارد.

گفتنی است تولید علوفه جزو آخرین عملکردهای این سیستم می باشد. سایر تولیدهایی که می‌توان در این سیستم بدون نیاز به تغییر در طراحی و با سوددهی بیشتر انجام داد عبارتند از:

تولید جوانه های زراعی، تولید نشاء انواع گیاهان، گل‌ها، صیفیجات و تولید سبزیجات هیدروپونیک.

لازم به ذکر است که این سامانه باعث تعادل بین دام و مرتع در سیستم منابع طبیعی شده که خود جهشی بزرگ در حفظ منابع طبیعی و توسعه روستایی است.

طبق گفتۀ مهندس هاشمیان، این سامانه در زمینۀ اصلاح ساختار اقتصاد آب و انرژی، توانسته است لوح تقدیری از کانون نخبگان در همایش بر‌ترین طرحهای اصلاح الگوی مصرف دریافت کند.

| نقشه سایت| © 2008 - 2018 Tarlan Pars Co| نمای قابل چاپ |

طراحی و پیاده سازی توسط ترلان پارس

براي مشاهده بهتر صفحه‌ها از Firefox استفاده کنيد !

هر گونه نسخه برداري و بهره برداري از مطالب و مندرجات اين سايت با ذکر نام منبع بلامانع است